Nebojte se dřevostaveb
Představa krásného domu s udržovanou zahradou patří ke snům mnoha z nás. Řadu lidí přivede k bydlení ve vlastním domě rozrůstající se rodina a přání dopřát všem jejím členům dostatek prostoru i soukromí a dětem možnost skotačení na zahrádce. Toužíte i vy po vlastním domě?
Přemýšlejte nad dřevostavbou
V dnešní době existuje řada možností, jak stavbu domu zrealizovat. Zásadním rozhodnutím pak bude, zda chceme dům stavět sami nebo si ho necháme postavit firmou na klíč a jaký typ domu budeme chtít.
Stále žádanější jsou dřevostavby, které nám umožní pořídit si energeticky úsporné, ekologické a přitom relativně levné bydlení. Bojíte se montované dřevostavby a myslíte si, že zděný dům je lepší? Oba typy staveb mají svá pro a proti, ale rozhodně není důvod se dřevostavby obávat.
Dřevostavba přinese úspory už od začátku
Stavba zděného domu je finančně nákladnější. Náklady na výstavbu dřevostaveb jsou až o 15 % nižší než u klasických zděných staveb (mluvíme o montovaných dřevostavbách, tradiční roubenky jsou cenově řádově jinde). Málo se zmiňuje i další úspora během stavebních prací. Vzhledem k tomu, že vám na stavbu přivezou již hotové panely, výrazně se sníží množství stavebního i obalového odpadu a vám výrazně klesnou vedlejší náklady na jeho likvidaci.
Dřevostavba má také výborné tepelně-izolační vlastnosti, je energeticky úsporná, dnes všechny dřevostavby spadají do kategorie nízkoenergetického bydlení.Dřevostavby mají velmi nízké energetické ztráty. Dřevo absorbuje teplo jen v omezeném rozsahu, díky tomu se akumuluje přímo v místnosti. Výhoda spočívá v tom, že místnosti velmi rychle vytopíte. Obecně můžete dosáhnout až o 30 % nižších nákladů na vytápění než u zděné stavby.
Stěhováky budete potřebovat už za čtvrt roku
Velkou výhodou dřevostaveb je jejich rychlá výstavba. Od chvíle, kdy vám k základové desce přijedoukamiony s jeřábema začnou stavební práce, do předání kompletně dokončeného domu uplynou pouhé tři měsíce. Samozřejmě je ještě potřeba připočítat čas nutný k výstavbě základové desky, i tak je však časová náročnost celého projektu nesrovnatelná se stavbou zděného domu.
Díky tzv. suché výstavbě, kdy jsou jednotlivé díly montované stavby připraveny předem ve výrobě, se může stavět i v průběhu zimního období a téměř nejste omezeni počasím. Při stavbě nevadí mráz, ani horko. Jediné, co by vás mohlo zbrzdit, by byl silný vítr, během kterého se nedoporučuje stavbu zahajovat, nebo vytrvalý déšť. Zdržení však obvykle nebývá velké. Hrubá stavba s krovy zakrytými plachtou vám totiž na pozemku stojí během jednoho dne a nejpozději do tří dnů je zastřešená.
Dům pro jednu generaci?
Častou obavou je nejistota ohledně životnosti dřevostaveb. Ani v tomto směru už nemusíte mít pochyby. Díky moderním postupům a přísným normám je možné zaručit dlouhou životnost dřevostaveb. Montované dřevostavby podléhají certifikaci kvality. Každá firma, která je členem Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), musí mít certifikaci dle Dokumentu národní kvality. Když si vyberete k realizaci stavby člena ADMD, nešlápnete vedle. Máte garantováno, že firma dodrží veškeré technické parametry, normy a předpisy, které ovlivňují životnost stavby.
Při
správné péči o dům je jeho životnost stejná jako
u zděných domů, udává
se až 150 let. Z tohoto důvodu také firmy poskytují
dlouhou záruku na nosnou konstrukci. Běžně vám nabídnou záruku
30 let.
Mýty okolo dřevostaveb
Zájemci o dřevostavby se často ptají, zda není dřevostavba hlučnější a neslyšíte v ní doslova každý krok. Ani to však dnes již neplatí. Výrobci používají moderní vícevrstvou sendvičovou konstrukci, ve které se střídají různé materiály tak, aby bylo zaručeno výborné odhlučnění. Ostatní členové rodiny vás rozhodně rušit nebudou.
Stejně tak není na místě bát se zvýšeného rizika při požáru – u dřevostaveb se dodržují přísné technické normy a konstrukce jsou velmi odolné vůči požáru. Mají jiný stupeň hořlavosti než palivové dříví, takže dřevostavba vám opravdu neshoří jako papír. Nosné konstrukce mají speciální nehořlavé opláštění a obvykle odpovídají požárním stěnám DP2. Navíc dřevo hoří předvídatelným způsobem a zuhelnatělá povrchová vrstva na konstrukci brání přístupu kyslíku a zabraňuje tak jejímu vnitřnímu ohoření. Stavba se při požáru nehroutí náhle a naráz jako u ocelových konstrukcí.
Dřevostavba jako dobré řešení
Podle mnoha odborníků je dřevostavba dnes tím nejlepším řešením nízkoenergetického domu. Navíc získáte i domov ekologický. Tyto stavby jsou jediné z plně obnovitelné suroviny u nás a životní prostředí je při výrobě méně zatěžováno.
Dřevostavbu si můžete nechat postavit jak jako patrový dům, tak i jako přízemní bungalov, můžete ji přizpůsobit jakémukoliv pozemku a vybrat si různé druhy vnějších fasád či obložení, aby váš budoucí dům splňoval všechny vaše estetické požadavky.
Je však nezbytné vybrat si správně firmu, která vám váš vytoužený dům dodá. Není dobré řídit se pouze cenou, ale volit raději kvalitní firmu, protože u dřevostavby je mimořádně důležitý stoprocentní výsledek a precizní práce, aby nedocházelo v budoucnosti k poškození konstrukce domu.